Marzysz o zdobyciu prawa jazdy, jednak nosisz okulary korekcyjne? W takim razie z pewnością zastanawiasz się nad tym, jak w Twoim przypadku będzie przebiegał egzamin. Dziś wyjaśnimy, jakie zasady obowiązują osoby z wadą wzroku, jak wygląda badanie okulistyczne i nie tylko. Znajdziesz tu wszystkie potrzebne informacje i nie będziesz musiał dłużej się stresować. Miłej lektury!
Spis treści:
- Okulary na egzaminie na prawo jazdy – czy są obowiązkowe?
- Badanie okulistyczne do prawa jazdy – najważniejsze informacje
- Egzamin na prawo jazdy a okulary – jakie zasady obowiązują?
- Okulary na egzamin. Te modele sprawdzą się najlepiej
Okulary na egzaminie na prawo jazdy – czy są obowiązkowe?
Czy okulary na egzaminie na prawo jazdy są obowiązkowe? O tym zadecyduje lekarz, który przeprowadzi badanie. Nastąpi to jeszcze przed rozpoczęciem kursu. Gdy potwierdzi on albo wykryje wadę wzroku, sporządzi odpowiednią adnotację w orzeczeniu medycznym. Będzie to oznaczało, że na egzaminie będziesz musiał mieć okulary albo soczewki. Niezastosowanie się do tego wymogu może skutkować niedopuszczeniem do egzaminu. Pamiętaj, że okulary zerówki nie wystarczą. Musisz mieć na sobie szkła korekcyjne.
Badanie okulistyczne do prawa jazdy – najważniejsze informacje
Badanie okulistyczne do prawa jazdy nie jest skomplikowane i nie ma się czego bać. Lekarz sprawdzi ostrość widzenia, zdolność postrzegania głębi oraz widzenie barw. Na tej podstawie zdecyduje, czy do prowadzenia pojazdu będziesz potrzebować okularów lub soczewek kontaktowych. Osoby z poważniejszymi wadami wzroku mogą również zostać skierowane do specjalistów w celu poszerzenia diagnostyki. W niektórych przypadkach konieczne będzie okresowe odnawianie badań okulistycznych, aby sprawdzić, czy wzrok nie uległ pogorszeniu.

Egzamin na prawo jazdy a okulary – jakie zasady obowiązują?
Coraz bliżej egzamin na prawo jazdy. A okulary? Powinieneś je ze sobą zabrać? Jak najbardziej. Egzaminator zwraca uwagę na to, czy stosujesz się do zaleceń zawartych w orzeczeniu lekarskim. Zanim wsiądziesz do samochodu, upewni się więc, że jesteś należycie przygotowany. Jeżeli nosisz soczewki kontaktowe, a dzień jest wyjątkowo słoneczny, możesz sięgnąć dodatkowo po okulary przeciwsłoneczne.
Okulary na egzamin. Te modele sprawdzą się najlepiej
Okulary na egzamin powinny być dostosowane do Twojej wady wzroku i zapewniać Ci doskonałą widoczność. Postaw na lekkie oprawki, które nie zsuwają się z nosa i nie uciskają skroni. Najlepiej, gdy będą to akcesoria, których używasz już od pewnego czasu. Dzięki temu unikniesz niemiłych niespodzianek.