Jazda samochodem to dla większości z nas chleb powszedni. Nawet jeżeli nie jesteśmy bezpośrednim kierowcą, tylko pasażerem. Niejednokrotnie zdarza się, że promienie słoneczne oślepiają nas podczas jazdy, przez co podróż jest dla nas uciążliwa. Najgorsza sytuacja jest wczesną wiosną, jak słońce jest nisko i bezpośrednio zagląda nam w oczy. Rozwiązaniem tego problemu na pewno będą okulary przeciwsłoneczne. Ale jakie okulary przeciwsłoneczne do samochodu najlepiej wybrać? Postaram się pomóc w wyborze w treści tego artykułu.
Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne podczas jazdy samochodem?
Na pierwszym miejscu na pewno warto postawić bezpieczeństwo swoje i innych osób. Kierowca, który ma ograniczoną widoczność jest zagrożeniem dla wszystkich dookoła. Okulary przeciwsłoneczne to często uważany przez wielu zwykły kawałek plastiku. Jednak ten kawałek znacząco może poprawić naszą widoczność i zwiększyć bezpieczeństwo.
Nawet będąc pasażerem nie chcemy być oślepiani przez wpadające przez szybę słońce i zastanawiamy się jakie okulary przeciwsłoneczne do samochodu wybrać. Odpowiednie okulary przeciwsłoneczne znacząco poprawią nasz komfort podróżowania, przez co jazda samochodem stanie się przyjemniejsza.
Warto wspomnieć o korzyściach zdrowotnych zarówno dla kierowców jak i pasażerów. Nie nosząc okularów przeciwsłonecznych podczas jazdy samochodem narażamy nasze oczy na promieniowanie UV. Przy długiej ekspozycji na mocne światło słoneczne możemy pogorszyć stan zdrowia naszych oczu.
Czy wszystkie okulary przeciwsłoneczne są odpowiednie do jazdy samochodem?
Chcąc odpowiedzieć na to pytanie od razu można napisać, że nie. Wybierając okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na stopień zaciemnienia soczewki. Nie wolno prowadzić pojazdów w okularach, które posiadają przyciemnienia kategorii 4 (oznaczenie cat.4 lub kat.4). Takie soczewki przepuszczają jedynie od 3% do 8% światła i są przeznaczone na ekstremalne warunki nasłonecznienia. Najczęściej odpowiednim wyborem dla kierowców będą soczewki kategorii 3 lub 2. Jest to optymalne przyciemnienie, które gwarantuje komfort i bezpieczeństwo na drodze. Ogólnie nie ma się co martwić, ponieważ najczęściej spotykana w sklepach jest kategoria 3, a 4 to raczej rzadkość.
Jak uniknąć odblasków i poprawić kontrast widzenia dzięki odpowiednim okularom?
Podczas jazdy niejednokrotnie doświadczamy nieprzyjemnych odblasków od asfaltu lub lakieru innych pojazdów. Rozwiązaniem tego problemu jest polaryzacja, a konkretnie filtr polaryzacyjny zastosowany w soczewkach okularów przeciwsłonecznych. Polaryzacja w okularach słonecznych ma zadanie wyeliminować wszystkie szkodliwe odblaski świetlne. Poprzez eliminację odblasków filtr polaryzacyjny poprawia nasz kontrast widzenia. Dzięki temu widziany obraz przez okulary przeciwsłoneczne jest bardziej wyraźny. Z pewnością wpływa to na bezpieczeństwo i komfort podróżujących.
Test i porównanie różnych typów soczewek podczas prowadzenia pojazdu.
Można pisać suche fakty, ale jak to wygląda naprawdę? Poniżej przedstawiam jaka jest różnica pomiędzy okularami przeciwsłonecznymi bez polaryzacji, a takimi które ją posiadają. Widać, że w przypadku stosowania soczewek z polaryzacją wszystkie odblaski z płaskich powierzchni zostają zniwelowane, a obraz staje się bardziej wyraźny.
Porady dotyczące zakupu idealnych okularów przeciwsłonecznych do jazdy samochodem.
Podczas zakupu okularów przeciwsłonecznych do jazdy samochodem, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wcześniej wspomniane filtry. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją będą doskonałym wyborem, który poprawi nasze bezpieczeństwo i komfort podróży.
Czy cena ma znaczenie? Po części tak, ponieważ kupując okulary w drogerii lub super markecie za 10-20 zł nie mamy co liczyć na dobre filtry. Dodatkowo jakość samych oprawek będzie pozostawiała wiele do życzenia. Dobre okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją można już kupić w cenie 70-100 zł. Dobrym wyborem będą okulary PolarZONE, które są na rynku od wielu lat i mają bardzo dobre opinie. Klienci mówią o nich, że stanowią dobry stosunek ceny do jakości.
Czy warto kupować okulary po kilkaset złotych? Od pewnego pułapu cenowego płacimy jedynie za markę. Jeżeli możemy pozwolić sobie na taki zakup lub po prostu chcemy mieć markowe okulary przeciwsłoneczne to jest coś dla nas.
Dokonując zakupu często zastanawiamy się na doborem odpowiednich oprawek, ale czy ma to jakieś znaczenie przy wyborze okularów przeciwsłonecznych do samochodu? Sam fason i rozmiar okularów jest to sprawa indywidualna. Ważne by okulary nie sprawiały nam dyskomfortu podczas użytkowania, ponieważ będziemy się męczyć w czasie podróży.
Często zastanawiamy się także jakie soczewki wybrać. Zwykłe czarne czy może lustrzane? Najlepszym wyborem dla kierowców będą czarne lub szare soczewki. Lustrzane soczewki najlepiej zostawić sobie do chodzenia na co dzień lub na plażę.
Kluczowe cechy dobrych okularów przeciwsłonecznych do jazdy samochodem.
Podsumowując, wybierając okulary przeciwsłoneczne do samochodu, musimy pamiętać o tych kilku cechach:
✅Dobrze jak okulary przeciwsłoneczne mają polaryzację
✅Okulary powinny mieć stopień przyciemnienia 3 lub niższy
✅Okulary dobrane do naszej twarzy w odpowiednim rozmiarze w celu zachowania komfortu
✅Czarne lub szare soczewki będą dobrym wyborem
Przy wyborze okularów do samochodu trzeba uważać na:
❌Soczewki z przyciemnieniem kategorii 4
❌Okulary bez filtrów (co najmniej UV, ale najlepiej jak mają polaryzację)
❌Oprawki nie dopasowane, psujące nasz komfort
❌Lustrzane soczewki lepiej zostawić na plażę
Jak utrzymać swoje okulary przeciwsłoneczne w doskonałym stanie podczas podróży?
Wiele osób ma okulary przeciwsłoneczne przeznaczone wyłącznie do samochodu. Warto pomyśleć o tym w jaki sposób zadbać o okulary gdy wysiadamy z auta. Niestety często kierowcy rzucają okulary na siedzenie, po czym wsiadając usiadają na nie. Niestety może skończyć się to połamaniem i koniecznością zakupu nowych. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie umieszczanie okularów w specjalnym twardym etui. Zagwarantuje nam to bezpieczeństwo i trwałość okularów.
Będąc w podróży w momencie zabrudzenia okularów przeciwsłonecznych często mamy pokusę by czyścić je przy pomocy np. koszulki którą mamy na sobie. Robiąc to regularnie prosimy się o rysy na soczewkach, co znacząco skróci żywotność naszych okularów. Warto zabrać ze sobą małą miękką ściereczkę przeznaczoną do czyszczenia okularów.
W naszym sklepie do każdych okularów w zestawie otrzymujecie twarde etui i specjalną chusteczkę. Chcemy by okulary służyły wam jak najdłużej, a to może zapewnić odpowiednie przechowywanie i czyszczenie. Jeżeli szukasz okularów przeciwsłonecznych zajrzyj do naszego sklepu.